چند دلیل برای کار کردن در شرکت‌های بزرگ

فراایران- انتخاب شرکت کوچک یا بزرگی برای کار و سپری کردن یک سوم از عمر خود را در آن تصمیم بزرگی است. برای برقراری تعادل بین کار و زندگی شخصی، هر شرکتی مجموعه‌ای از امتیازات منحصربه‌فرد به سرمایه‌های انسانی خود می‌دهد و افراد باید آنها را به دقت سنجیده و وزن کنند تا ببینند کدامیک بیشتر برای آنها جذاب است. در این مقاله می‌خواهیم به برخی از جنبه‌های مثبت کار کردن در شرکت‌های بزرگ بپردازیم.

یادگیری مهارت‌های جدید

تصور کنید در شرکت بزرگی شاغل هستید. در این مجموعه، فضای بیشتری برای رشد با یادگیری و توسعه مهارت‌های جدید برای شما فراهم می‌شود و فرصت تجربه فرآیندها در مقیاس بزرگ پیش روی شما قرار می‌گیرد. ضمن اینکه در یک سیستم بزرگ می‌توانید تاکتیک‌ها و سیاست‌های کاری را بیاموزید و شاهد انواع ایده‌های خوب و بد باشید که به طور قطع در توسعه فردی و حرفه‌ای شما موثر خواهد بود.

آشنایی با افراد متخصص

مدیران شرکت‌های بزرگ ترجیح می‌دهند تا با افراد حرفه‌ای و باهوش کار کنند تا روند کارها درست و روان پیش برود. حضور در کنار این افراد، فرصت استفاده از تجربیات آنها را فراهم می‌کند و موجب آشنایی با دیدگاه‌هایشان می‌شود.

مزایا و امتیازات شرکت‌های بزرگ

شرکت‌های بزرگ‌تر به طور معمول امکانات بیشتری مانند باشگاه ورزشی، فضای استراحت، اتاق بازی، کتابخانه، غذاخوری و… برای همکاران خود فراهم می‌کنند. در این شرکت‌ها، تسهیلاتی مانند دوره‌های آموزشی و تخصصی برای ارتقای مهارت‌ها و دانش سرمایه انسانی نیز ترتیب داده می‌شود. از طرف دیگر برای پیشبرد اهداف، ابزار و وسایل مورد نیاز در اختیار افراد قرار می‌گیرد و احتمالا محدودیتی در آن وجود ندارد.

عضویت در یک جامعه بزرگ

با پیوستن به مجموعه‌ای بزرگ در جامعه‌ای بزرگ قرار خواهید گرفت و عضوی از آن خواهید شد. در یک جامعه بزرگ ارتباطات گسترش می‌یابند. همانطور که می‌دانید ملاقات و معاشرت با افراد مختلف همیشه مزیتی قابل توجه به حساب می‌آید. علاوه بر این می‌توان در این اجتماع بزرگ با افراد هم‌فکر و هم‌عقیده ارتباط برقرار کرد و دوستی‌های تازه‌ای تشکیل داد.

کسب درآمد بیشتر

در بیشتر اوقات هرچه شرکت بزرگ‌تر باشد، با افزایش جریان‌های مالی، حقوق و مزایای بیشتری به همکاران تعلق می‌گیرد. حضور در این شرکت‌ها، فرصتی برای کسب درآمد بیشتر خواهد بود که علاوه بر افزایش سطح آسایش و کیفیت زندگی، پس‌انداز حاصل از درآمد می‌تواند سرمایه‌ای برای اجرای ایده‌های شخصی‌ افراد باشد.

حرکت در مسیر متخصص شدن

قرارگیری در موقعیت‌های حرفه‌ای و کار در کنار افراد متخصص و حضور در جمعی بزرگ و موفق پر از فرصت‌هایی طلایی برای رشد و توسعه فراهم خواهد کرد. در چنین شرایطی همه امکانات یک‌جا جمع شده‌اند تا به رشد افراد کمک کنند.

امنیت و ثبات شغلی

سازمان‌های بزرگ با سابقه طولانی در بحران‌ها و شرایط سخت اقتصادی مثل رکود از ثبات بیشتری برخوردار هستند. با وجود چنین مزیتی، در بحبوحه مشکلات چالش‌برانگیز نگرانی بابت از دست دادن شغل وجود نخواهد داشت. همچنین این شرکت‌ها، تجربه سال‌های طولانی در روبه‌رویی با تنش‌ها و آشفتگی‌ها دارند و تا حد امکان سعی می‌کنند تا در عبور از طوفان‌های اقتصادی از کوچک شدن سازمان جلوگیری کنند، پس حقوق و مزایای همکاران حفظ خواهد شد.

کسب اعتبار حرفه‌ای

کار در یک شرکت پیشرفته و توسعه ‌یافته به‌واسطه اسم و رسمی که کسب کرده است، با خود اعتبار و احترام بیشتری برای فرد به همراه می‌آورد.

تغییر شغل در محدوده شرکت

یکی دیگر از مزایای کار در شرکت‌های بزرگ این است که افراد می‌توانند شغل خود را تغییر دهند و همچنان در شرکت بمانند. تجربه چالش‌های جدید برای بسیاری از افراد سازنده و هیجان‌انگیز است. این افراد اگر به هر دلیلی تصمیم بگیرند که کار جدیدی را شروع کنند، در بیشتر مواقع با توجه به گستردگی شرکت و سابقه کاری درخشان، بدون نیاز به به‌روزرسانی رزومه، در بخش دیگری از سازمان مشغول خواهند شد.

دلایلی که گفته شد حول محور سه اصل یعنی ایجاد شبکه‌های اجتماعی گسترده، کسب منافع بیشتر و حرفه‌ای شدن در زمینه‌ای خاص تشکیل خواهد شد که هر کدام پاسخگوی بخشی از نیازهای افراد برای رضایت نهایی از موقعیت شغلی است. سازمان‌های بزرگ با سال‌ها تجربه و آزمون‌ و خطاهای خود به‌خوبی با این نیازها آشنا هستند. اگرچه ممکن است ورود به چنین شرکت‌هایی با سختگیری‌های بیشتری نسبت به شرکت‌ها یا استارتاپ‌های کوچک همراه باشد اما آنچه مسلم است در این مجموعه‌ها، امتیازات و امکانات بیشتری برای پیشرفت و ترقی وجود دارد. به طور کلی تصمیم‌گیری برای انتخاب جایی که کار می‌کنیم، آسان نیست. اما با صبر و تأمل می‌توان بهترین را برای خود انتخاب کرد.

ترجمه و گردآوری: آزاده ارشدی

منابع:

https://content.wisestep.com/work-big-company/

https://www.usa.philips.com/a-w/our-people/life-at-philips/articles/career-advice/six-reasons-why-you-should-work-at-a-big-corporation-instead-of-a-startup.html

https://www.betterup.com/blog/benefits-of-working-for-a-large-company-vs-small-company