دلفین‌ها هم شبکه‌ اجتماعی دارند

فراایران-دلفین‌ها پستاندارانی هستند که با سطح هوش بالا و  با رفتار دوستانه و پر جنب وجوش همیشگی خود از قرن‌ها پیش تا به حال توانسته‌اند با انسان‌ها رابطه خوبی برقرار کنند و توجه ما را به خود جلب کنند.

همچنانکه از این جانوران آبزی در مین‌یابی، یافتن ماهی‌ و حتی درمان بیماری‌های افسردگی استفاده می‌شود. شباهت برخی رفتارهای دلفین‌ها به انسان‌ها نیز قابل توجه است. بطوریکه با داغ شدن روزافزون بحث شبکه‌های اجتماعی از این غافله عقب نمانده‌اند.

براساس تحقیق اخیری که صورت گرفته این جانوران نیز دارای شبکه‌های‌ اجتماعی پیچیده و پویایی با دوستان خود هستند.

تا همین چند سال پیش که اینترنت هنوز همه‌گیر نشده بود و بازار شبکه‌های اجتماعی شکل نگرفته بود، ما هم برای دیدن دوستان و آشنایان خود در جایی جمع می‌شدیم و گپ می‌زدیم. به همین ترتیب هم وقتی صحبت از شبکه اجتماعی دلفین‌ها می‌شود، نباید این تصور پیش ‌آید که این پستانداران فیسبوک یا توییتر دارند! در واقع آنها دورهمی‌های کوچک و بزرگی با هم تشکیل می‌دهند. در همین رابطه دانشمندان موسسه HBOI در دانشگاه فلوریدای آمریکا تحقیقی درباره کنش‌های متقابل بین دلفین‌های پوزه دراز که برای نمایش آب بازی و مطالعات علمی تعلیم می‌بینند، انجام دادند و کشف کردند که این جانداران اجتماعی چگونه با هم معاشرت و وقت گذرانی می‌کنند.

در این تحقیق که شش و نیم سال طول کشید، اولویت‌های محل زندگی و رفتارهای حرکتی حدود ۲۰۰ دلفین مورد آزمایش قرار گرفت و طبق مقاله‌ای که اخیرا در نشریه  Marine Mammal Science چاپ شد، این تیم از دانشمندان کشف کرده‌اند که دلفین‌ها علاوه بر حضور در اجتماعات دوستانه، مانند انسان‌ها رفتارهای کناره‌گیری از جمع و احساس برتری نسبت به دیگران دارند و به نمایش می‌گذارند. آنچه که جالب توجه است اینکه دلفین‌های پوزه دراز که نقش اصلی این تحقیق را برعهده دارند، بیشتر وقت و انرژی خود را در روز وقف یافتن دوست و برقراری ارتباط با همنوعان خود می‌کنند و اجتماعات خود را براساس کنش‌های متقابل با دلفین‌های دیگر شکل می‌دهند. ضمن اینکه گروه‌های تشکیل شده تحت تاثیر فاکتورهایی مانند سن، جنس و ارتباطات خانوادگی هستند.

الیزابت مورداک، دانشمند زیست شناس HBOI که با همکاران خود روی این تحقیق مطالعه می‌کند، گفته است:” یکی از جنبه‌های بی‌نظیر تحقیق این بود که دلفین‌ها هم مانند انسان‌ها که در شهرهای کوچک چون افراد کمتری زندگی می‌کنند بالطبع اجتماعات کوچکتری دارند آنها نیز در مکان‌های کوچک اجتماعات محدودتری دارند و در مکان‌های بزرگ گروه‌هایی تا ۸۰۰ یا هزار دلفین شکل می‌دهند، جالب است بدانید که در این گروه‌ها دلفین‌های ماده در مرکز قرار می‌گیرند و دلفین‌های نر آنها را محاصره می‌کنند “.

در حقیقت این مساله که دلفین‌ها چگونه مانند انسان‌ها خود را سازماندهی می‌کنند و با کسی که دوست دارند ارتباط برقرار می‌کنند و از کسی که خوششان نمی‌آید در کجا و چه وقت دوری می‌کنند بسیار جالب توجه است، همچنین چگونگی درک و استفاده دلفین‌ها از محیط اطرافشان و اینکه چگونه روابط اجتماعی این پستانداران تحت تاثیر نقل و  انتقال اطلاعات و رفتارهای گونه‌ای بالقوه و سرایت بیماری قرار می‌گیرد، اهمیت به سزایی دارد.

با پیشرفت روز به روز علم هیچ بعید نیست تا در آینده‌ای نه چندان دور بفهمیم که در این دورهمی‌ها این جانوران با هم چه می‌گویند و درباره چه موضوعی بحث می‌کنند.

منبع: جام جم

مترجم: آزاده ارشدی