افتتاح پروژه ملی فیبر نوری شاتل  

فراایران- در مراسمی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دبیر شورای عالی فضای مجازی، مدیران عامل اپراتورهای کشور و مدیران ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پروژه‌‌ی ملی فیبر نوری شرکت شاتل که زمینه‌ی ایجاد تحول در صنعت ICT کشور است، افتتاح شد.
در این مراسم دکتر عیسی زارع‌پور (وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات) پروژه‌ی توسعه‌ی شبکه دسترسی ثابت مبتنی بر فیبر نوری  (FTTx)را به صورت ارتباط آنلاین با شهر قم و با حضور مقامات ارشد استان قم افتتاح کرد.

طی ارتباط آنلاین با شهر قم، دکتر احمدرضا نخجوانی (مدیرعامل گروه‌ شرکت‌های شاتل) به ارایه‌ی توضیحاتی درخصوص پروژه‌ی ملی شاتل بر بستر فیبر نوری پرداخت. نخجوانی با اشاره به پروژه‌ی FTTx شاتل گفت: ما در ابتدا پروژه‌ی FTTC را از ۴ سال پیش آغاز کردیم اما متاسفانه با چالش‌هایی که با مخابرات داشتیم، با حمایت‌ها و راهنمایی‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سعی کردیم به سمت فیبر برویم.

نخجوانی گفت: طبیعتا در این پروژه شهرداری‌ها نقش اساسی دارند و خوشبختانه در شهر قم با نگاه مترقی که شخص شهردار محترم و مدیران شهر داشتند، این پروژه پیشرفت خوبی داشته و امیدواریم این رویکرد مترقی به شهرداری شهرهای دیگر کشور تسری یابد.

او افزود: در فاز اول، شهرهای: تهران، قم، شیراز و مشهد در دستور کار شاتل قرار دارد و هم‌اینک عملیات اجرایی در دو شهر تهران و قم به شکل جدی آغاز گردیده است و امروز به شکل نمادین پروژه‌ی شهر قم را افتتاح می‌کنیم.

پس از آن تست سرعت برای سرویس  FTTH یکی از کاربران در شهر قم، به صورت زنده انجام گردید که سرعت دسترسی آن بیش از ۹۰۰ مگابیت بر ثانیه اندازه‌گیری شد.